Nacházíte se v sekci:
www.pingpong.cz » SLUŽBY A MATERIÁL > MATERIÁLY > TEST PLASTOVÝCH MÍČKŮ:
 

TEST

Přinášíme Vám důležité informace o nových plastových míčcích i výsledky testování a srovnání plastových míčků ze zdrojů z celého světa.

Vzhledem k nedostatku relevantních informací o nových plastových míčcích jsme se odhodlali uskutečnit vlastní test plastových míčků, které jsou dostupné na českém trhu.

Samozřejmě, že každý podobný test je subjektivní. Z čeho ale čerpat? Z údajů od výrobců, dovozců, u kterých vítězí jimi prosazované značky?

Skutečně objektivní test by mohla provést pouze ITTF, která míčky pro soutěže schvaluje. Prodejci nejsou na vlastní testy vybaveni. Pokud někdo míčky testuje, jsou to výrobci. Ostatní mohou sdělit pouze své subjektivní zkušenosti - a ty se různí už vzhledem k posuzovateli. Kvalita míčů se navíc mění průběžně podle dodávek, neboť i výrobci si uvědomují, že dosud nesplnili očekávání a výrobu upravují. Také je třeba brát v úvahu, že výrobců plastových míčů není ve světě neomezené množství, což nakonec vede k tomu, že většina známých značek pochází ze stejné výroby, proto mezi nimi nemohou být žádné významné rozdíly. Samozřejmě každý, kdo je v prodeji určité značky zainteresován, bude tvrdit opak. U nich obdržíte testy, podle kterých jsou všechny konkurenční značky na vyhození.

Jediným objektivním komparativním měřítkem jsou parametry, dané Oběžníkem T3 Komise pro vybavení ITTF (ITTF Equipment Committee), na základě kterého jsou míčky schvalovány pro soutěže (viz níže „Otázky a odpovědi o plastových míčcích“). Z nich se ale dozvíme pouze to, že schválené míčky jsou – schválené... Nedozvíme se ale to, co nás zajímá: jaké jsou rozdíly mezi konkrétními značkami míčků.Nás ale zajímají subjektivní pocity těch, kdo míčky měli možnost porovnat a zároveň nejsou spojeni s žádnou konkrétní značkou.

Vodítkem právě proto jsou subjektivní pocity konkrétních hráčů – testérů. Čím více jich je, tím víc se jejich subjektivní pocity dají zprůměrovat, zobecnit.. Nejlépe, když testéry známe a můžeme sami usoudit, jak moc je jejich názor relevantní či nikoli. Ovšem jinak bude míčky hodnotit Timo Boll nebo Vladimir Samsonov (oni vzhledem ke svým smlouvám s konkrétními značkami stejně nemohou a kdyby mohli, stejně budou podezíráni, že propagují konkrétní míček...) a jinak hráči, kterých je nejvíce – rozuměno hráči krajské a nižší úrovně.

Pro větší objektivitu testu jsme se inspirovali podobnými testy, provedenými v Německu a ve Švýcarsku.

Protože jeden z testovaných míčků dopadl nejlépe jak v českém testu, tak u kolegů z Geblock TT v Německu, přinášíme Vám recenzi tohoto míčku od portálu mytischtennis.de, kde jej testovali ve stovce (!) klubech.

Pokud Vám publikované nezávislé informace pomohly při rozhodování a/nebo doplnily Vaše vlastní zkušenosti s plastovým míčkem, bude Vás určitě zajímat srovnání cen největších tuzemských prodejců.

Každopádně, dříve než se do studia výsledků zde prezentovaných testů pustíte, přečtěte si rady, které byste měli znát před nákupem plastových míčků.

červenec 2015, Milan Šimáček, pingpong.cz

12 věcí,které byste měli znát
před nákupem plastových míčků
Velký test pingpong.cz
(test 9 míčků)
GeblockTT
(test 8 míčků)
TTC Bern
(test 7 míčků)
Recenze míčku
Hanno (66 klubů)
Otázky a odpovědi
o plastových míčcích
srovnání cen míčků
na českém trhu

12 věcí, které byste měli vědět, než nakoupíte plastové míčky (a které Vám prodejci neřeknou)

se jmenuje video, které připravila Preston TT Association (Anglie). V něm se dozvíte, co je Oběžník T3 ITTF o kvalitě míčků, jak je důležité datum výroby míčku, jaký je rozdíl mezi značkou a výrobcem míčku, jak si firmy, prodávající míčky zjednodušují život na úkor zákazníků a řadu dalších užitečných informací. Přinášíme přehled nejdůležitějších informací a doplňujeme vlastní zkušenosti.

Co je to Oběžník T3?
Jedná se o specifikaci míčků, o dokument jehož poslední verzi schválila Rada ředitelů ITTF 2.5.2014. Uvádí se v něm, že do 1.1.2016 platí jiná pravidla pro schválení plastových míčků, než budou platit od tohoto data. To znamená, že dokument obsahuje řadu dočasných opatření. Proč? Protože ITTF chce dát čas výrobcům pro optimalizaci výroby, aby odpovídala směrnicím pro míček.
Jinými slovy, plastové míčky, které nesou značení "ITTF approved", vyrobené zejména v r. 2014 se vlastnostmi mohou lišit od těch, s kterými lze hrát od 1.1.2016 (zatímco u celulodiových míčků se nic nemění již delší dobu a lze teoreticky hrát i s deset let starými míčky). Znamená to, že míčky vyrobené před 1.1.2016 se stanou neautorizovanými? Nikoli, rozhodující bude datum výroby míčku a u krabiček s datem výroby před rokem 2016 bude tolerance povolena dle Oběžníku T3.

Přesto je datum výroby míčku důležité.
U zboží jde o standardní a podstatný údaj, zašifrovaný je i u krabiček s míčky. Proč je datum důležité? Pro plastové míčky do 31.12.2015 platí, že mohou vážit od 2,65 do 2,82 g. Je tak možné že míček stejné značky, vyrobený vloni se váhou liší až o 8%. A to i v jedné krabičce! Málokdo poznáme, zda míček váží tolik či tolik. Ale všichni poznáme, když jedno utkání hrajeme dvěma, váhově o 8% se lišícími míčky... Ovšem od 1.1.2016 smí být jejich váha pouze v rozmezí 2,.67 - 2,77 g, což je méně jak 4% rozdíl.

Jak poznáme, zda byl míček testován podle dočasných nebo podle nových pravidel?
Těžko. S určitostí lze jen konstatovat, že míčky testované před 2.5.2014 byly testovány podle starých dočasných pravidel.
A jak zjistíme, kdy byl míček ITTF schválen? Datum schválení je uvedeno v Seznamu schválených míčků ITTF (vždy aktuální ZDE.
U míčků JOOLA najdete např. kód ITTF 124-B-04/14. Co znamaná? Kombinaci dvou údajů: pořadí žádosti míčku, který ITTF přijala k odsouhlasení a datum schválení míčku. Tedy: 124. míček přijatý ITTF ke schválení, který byl schválen v květnu 2014.
A z logiky výše uvedených informací je evidentní, že byl-li míček schválen do května 2014, je důležité informovat se o datu výroby konkrétního balení, protože rozdíly v míčcích, vyrobených v r. 2014 jsou větší, než míčky, vyráběné co nejblíže k lednovému datu 2016. Ale s úplnou jistotou lze říci, že teprve míčky, vyrobené od r. 2016 jsou ty novější, méně se navzájem odlišující. (Protože při nedostatku na trhu lze - byť to zní nepravděpodobně - teoreticky ještě v prosinci 2015 vyrábět míčky podle dočasných norem.)

Jak datum výroby poznat?
Každá krabička musí mít vytištěn nebo vyražen kód s datem výroby.

Na obrázku vidíme kód XFAD. Co ten kód znamená?, proč není normálně vyražen měsíc a rok? Netušíme, a proto musíme do manuálu ITTF:
"datum sestává ze 4 písmen: první dvě pro měsíc a poslední dvě pro rok. Měsíc a rok jsou značeny velkými písmeny A až I, která znamenají čísla od 1 do 9 (A=1, B=2, atd. až do I=9, X=0)."
Naše XFAD tedy znamená 0514, čili vyrobeno v květnu 2014.

Doporučujeme samozřejmě kupovat míčky co nejnovější...

Pozor na triky dodavatelů
Na krabičkách s celuloidovmi míčky mnohých značek jsme mohli najít nápis "Selected Quality". To znamená, že míčky byly velmi zevrubně vybrány tak, aby si kvalitou odpovídaly. Najdete toto oznámení i na krabičkách s plastovými míčky? Angličané ji na svém balení míčků JOOLA Super-P 40+ nenašli, zatímco na krabičce JOOLA Super *** celuloidových míčků z roku 2013 tento údaj byl...

Kompletní informace v angličtině najdete na tomto videu Preston TT Association:

Nakupujete poprvé pro svůj klub?
Nezapomeňte si požádat o množstevní slevu pro Váš klub. Většina prodejců Vám nabídne min. o 15% nižší cenu, než kterou publikuje pro individuální prodej.


Velký český test 9 druhů plastových míčků (pingpong.cz)
Chtěli jsme otestovat všechny dostupné míčky na českém trhu. Protože jsme (na základě žádosti klubů, které chtějí k výsledkům našeho testu přihlédnout k volbě značky pro nadcházející sezónu) museli test urychlit o 14 dní, podařilo se nám narychlo zajistit devět značek:

  • Andro *** Mi1 40+
  • Butterfly 40+ ***
  • DHS*** P 40+
  • Donic 40+ ***
  • Hanno *** 40+ bezešvý
  • JOOLA Super-P *** 40+
  • Stiga Optimum 40+ ***
  • Tibhar 40+ SYNTT ***
  • Xushaofa P40+ bezešvý

    Hráče pro test jsme oslovili z pražského klubu TTC Alimpex a doplnili je tak, aby jejich vzorek odpovídal běžnému vzorku hráčů výkonnostních soutěží krajských úrovní a abychom měli hráče s různými styly a s různými pálkami a potahy:

    hráčžebříček
    Praha
    dřevopotah forhendpotah backhand
    BALÁK Pavel (1956)101-150ALLXIOM Omega 2,2ANTI Meteor 835
    NEJEDLÝ Pavel (1970)101-150ALL+Butterfly Feint II 1,0Butterfly Tackfire 2,1
    NOVOTNÝ Petr (1976)81-100OFF+ CarbonButterfly Tenergy 05 2,2Butterfly Tenergy 05 2,2
    SVOBODA Robert (1972)151-200ALL+Yasaka Rakza 7 2,2ANTI Stiga Energy Absorber 2,0
    ŠIMÁČEK Milan (1963)101-150ALL+Butterfly Sriver D13L max.Butterfly Tackiness Drive 1,9
    VOJÁČEK Miloš (1969)101-150DEF+Armstrong Hikari SR7 max.Joola Octopus Long Pimples 0,5

    Test byl proveden tak, že každý hráč sehrál s každým míčkem min. 2 sety proti 2 různým soupeřům. Po skončení setu do tabulky hráč zaznamenal svoje subjektivní pocity. U míčků hráči hodnotili tyto vlastnosti:

  • kulatost
  • odskok
  • tvrdost
  • rotace
  • chování při hře
    Po skončení testů, nezávisle na zaznamenaných údajích hráči vyplnili do zvláštní tabulky pořadí míčků podle svých pocitů po hře *).

    *) z tohoto srovnávání byl vyloučen hráč Miloš Vojáček pro možný střet zájmů – jedná se o majitele e-shopu a prodejny se zbožím pro stolní tenis. Pro vlastní testování na stolech byl přizván jednak proto, že zdarma zapůjčil míčky, jednak kvůli svému bizarnímu stylu hry a nemožné pálce, což protihráčům nabízelo další zkušenost s míčky. Jeho hodnocení jsou v příloze s kompletními výsledky rovněž zveřejněna a je z nich patrno, že nejsou nijak výrazně odlišná od hodnocení ostatních.)

    Od každé testované značky byly k dispozici tři míčky ze stejného balení. Před zahájením hry všichni hráči společně provedli měření kulatosti míčků roztočením na čisté desce stolu a míčky, které byly viditelně šišaté, byly vyřazeny. U značek, kde absolutní rovnost nevykazoval žádný míček, byl vybrán ten „nejrovnější“.

    Kulatost proto byla měřena tímto způsobem: počet kulatých míčků ze sady tří:

  • 1/3 = jeden ze tří (0,33)
  • 2/3 = dva ze tří (0,67)
  • 3/3 = tři ze tří (1,00)

    Ostatní vlastnosti hráči hodnotili na škále
  • nesplňuje očekávání:
  • -1 ( = špatný)
  • neumím/nechci posoudit:
  • 0 ( = normální)
  • splňuje očekávání:
  • 1 ( = dobrý)
  • překračuje očekávání:
  • 2 ( = velmi dobrý)

    Výsledky z tabulek byly transformovány do sumarizační tabulky:

    značka míčkuodskokkulatosttvrdostrotacechování
    při hře
    celková
    známka
    datum
    výroby
    Butterfly 40+ ***0,170,670,330,330,50,403/15
    Donic 40+ ***-0,670,33-0,330,330-0,0704/15
    Stiga Optimum 40+ ***0,670,671,170,51,170,8403/14
    DHS*** P 40+0,670,670,670,50,670,6407/14
    Xushaofa P40+ bezešvý0,830,330,670,670,670,6303/14
    JOOLA Super-P *** 40+0,170,330,17-0,170,170,1306/14
    Tibhar 40+ SYNTT ***0,670,330,6710,50,6306/14
    Andro *** Mi1 40+00,3300,50,330,2307/14
    Hanno *** 40+ bezešvý1,670,6711,171,51,204/15

    Údaje z tabulky lze demonstrovat v jednoduchém a přehledném grafu: Po vzoru německých kolegů jsme získané hodnoty porovnali s cenami míčků na českém trhu, které jsme si vyžádali od klíčových prodejců (přehled cen níže a tudíž můžeme publikovat graf s porovnáním celkové hodnoty z testu s cenou míčků a parametrem „výkon/cena“:

    Výsledky testu, ale i následná pocitově uvedená pořadí testovaných míčků ukázaly, že hráči si více oblíbili bezešvé míčky (Hanno, Xushaofa), v testech obstály i Stiga Optimum, DHS a Tibhar SYNTT, zatímco u testérů spíše neuspěly míčky Butterfly (polovina přítomných jej označila za „pomalý“), Andro (považován polovinou přítomných za „lehký“ a divně „plachtící“), Joola (dvakrát označen jako příliš tvrdý balón) a zcela propadl Donic.
    Čeští testéři se tak bezděky přiblížili výsledkům testů, které provedl německý youtube kanál GeblockTT v prosinci 2014.

    Samozřejmě, jedná se také o navýsost subjektivní hodnocení, ale metodika a parametry testu byly nastaveny tak, aby pro toho, kdo chce, vypovídací hodnotu měly.

    Nutno podotknout, že během dvouhodinového testu ani jeden z testovaných míčků nepraskl ani se nijak nezdeformoval.


    Kompletní test najdete zde ».

    Výsledky testů s komentáři na youtube zde:


    Test 8 druhů plastových míčků (zdroj: YouTube kanál GeblockTT)
    Němečtí stolní tenisté, kteří provozují youtube kanál GeblockTT otestovali osm druhů plastových míčků, které jsou k mání na německém trhu.
    Nejvíce se jim zamlouval bezešvý Hanno, dále doporučují bezešvý Stiga Optimum, který má výrazně hrubší povrch. Za spíše podprůměrné považují míčky od Donic a od Joola. Podivuhodné vlastnosti měl také Nittaku-SHA, ze kterého se již při otevření balení odlupovaly z povrchu mikročástice.
    Všechny vyzkoušené plastové míčky jsou v průměru méně efektivní, než jak je tomu v případě starých celuloidových míčků. Odskok je skoro u všech plastových míčků menší než u celuloidových míčků. Výhrady vůči možné nižší trvanlivosti plastových míčků nemohou testující potvrdit.

    Upozornění: Výsledky testu jsou samozřejme výhradně subjektivní!

    Geblock TT Youtube-Kanal provozují tzv. "normální" rozuměj běžní hráči krajské a okresní úrovně. Na kanále prezentují obrazové materiály z ligových utkání, tréninkových zážitků či různé testy materiálů.

    Výsledky testů:
    a, porovnání vlastností testovaných míčků:
    b, porovnání vlastnosti/cena (německý trh):

    Průběh testů je zachycen v přiloženém videu; přičemž nejsou zatočeny kompletní fáze testů, nýbrž pouze jejich sestřihy.


    Test 7 druhů plastových míčků (zdroj: TTC Bern)
    Z 10 účastníků testu nových plastových míčků byly zaznamenány detailní výsledky 7 testérů, tři další pouze určili svoji favorizovanou značku.
    S výjimkou družstva "TTC Bern 6" se z každého družstva zúčastnil alespoň jeden hráč a byl přizván také jeden z přespolních hráčů. Testovaly se tyto míčky:
    Butterfly 40+*** (se švem)
    Donic 40+*** (se švem)
    Stiga Optimum 40+*** (se švem)
    Nittaku SHA 40+*** (se švem)
    DHS 40+*** (se švem)
    YINHE 40+*** (bezešvý)
    XUSHAOFA 40+*** (bezešvý)

    Hráči hodnotili na škále 1-10 jejich vlastnosti (odskok, Schnittannahme, kulatost, chování při hře). Hráči jsou různé úrovně i jejich hodnocení byla různá, nicméně průměr jejich hodnocení jakousi vypovídací hodnotu dává. Jedná se opět samozřejmě o subjektivní pocity konkrétních sedmi hráčů.

    Celkově byl ohlas na konci téměř 2,5 hodinového testování pozitivnější, než hráči sami čekali. Nejvíce byla kritizována "kulatost". Je bohužel nutné zmínit, že ne všechny míčky stejné značky vykazovaly stejné vlastnosti. Zejména u míčků Stiga byly rozdíly v jednom balení enormní. Jeden míček z balení je absolutně kulatý, zatímco jiný, ze stejné krabičky, je "kvazi vejce" a komicky skáče. Pozitivně hráči hodnotili výdrž míčků. Během celého tréninku "odešel" pouze jediný míček (DHS), všechny ostatní 150 min. hru přežily. Vedle hodnocení vlastností od 1 do 10 měli testéři na konci tréninku určit spontánně svoji favorizovanou značku. V tomto hodnocení zvítězil Nittaku před DHS a Stiga Optimum. To koneckonců odpovídá i hodnotám z testů, ve kerých se nejlépe umístily právě Nittaku a DHS (ale Stiga dle hodnocení zůstala až za Butterfly a Donic). Nicméně, v ústním hodnocení testu Butterfly, Yinhe a Xushaoafa nezanechaly přílišný dojem.

    Ke každému míčku mohli hráči přidat krátký komentář, čehož využilo 6 ze 7 testérů. Přinášíme je v pořadí, v jakém se umístily hodnocené míčky:

  • 1.-2. DHS (hodnocení 8,56) je dvěma hráči považován za pomalejší, ale jinak téměř stejný jako celuloidový DHS; hráč, který se specializoval na zvuk míčků a další dva hráči mu přisuzují tichý zvuk a jeden z hráčů nevidí rozdíl mezi starým a plastovým DHS.
  • 1.-2. Nittaku (hodnocení 8,56) považuje jeden z hráčů za velmi dobrý, téměř dokonale kulatý a perfektní. Další si také pochvaluje jeho herní vlasnosti a přijde mu nejpodobnější vlastnostmi jako starý dobrý celuloidový míček stejné značky. Hráč s dobrýma ušima si opět pochvaluje dobrý tvrdý zvuk při odskoku, další vypozoroval, že z testovaných míčků tento má nejvyšší odskok a silně reaguje na spin. Další hráč jej považuje za celkem normální a další mu přisuzuje všeobecně dobré vlastnosti.
  • 3. Butterfly (hodnocení 7,84) se hned věma hráčům zdál nejméně hlučný, dvěma dalším příliš plachtil, padal a "vejcoval" (vykazoval šišatost), jednomu hráči se tento míček zdál "normální".
  • 4. Donic (hodnocení 7,75) se třem hráčům zdál nejtěžší a nejpomalejší, ale jiní dva jej považují za dobrý, držící směr a s přijatelnou hlučností.
  • 5. Stiga Optimum (hodnocení 7,50) se jednomu hráči líbil ze všech nejvíc, druhý jej považuje za dobrý míčkem s tvrdým zvukem, ale jinému se jevil jako nejhorší ze všech :-), jinému příliš hlučný a jednomu dokonce míček přišel "komický".
  • 6. Yinhe (hodnocení 6,88)zní ušnímu specialistovi "přiměeně tvrdě", dvěma hráčům přijde míček extrémně rychlý, jeden mu přisuzuje špatné vlastnosti pro hru.
  • 7. XuShaoFa (hodnocení 5,22) je nejhůře hodnocený míček. Vyjádřilo se k němu všech 6 komentátorů a nenechali na míčku suchou ... nic: špatně zní, je to poloviční vejce, ORL specialista charakterizuje "špatný tvrdý zvuk", po odskoku se katapultuje, má komický odskok a laciný zvuk.
    Test TTC Bernmin = 1, max = 10
    značka míčkuodskokdržení
    rotace
    kulatostchování
    při hře
    výsledný
    průměr
    Butterfly 40+ ***8,258,13787,84
    Donic 40+ ***8,258,756,257,757,75
    Stiga Optimum 40+ ***8,387,256,138,257,5
    Nittaku SHA 40***8,758,3889,138,56
    DHS*** P 40+8,888,637,7598,56
    YINHE*** 40+ bezešvý6,756,57,137,136,88
    Xushaofa P40+ bezešvý65,634,2555,22

    Kompletní test najdete zde », původní komentář zde ».
    Test plastového míčku Hanno (zdroj: mytischtennis.de)
    Protože bezešvý míček Hanno dopadl nejlépe jak v českém testu, tak u kolegů z Geblock TT v Německu, přinášíme Vám překlad recenze z portálu mytischtennis.de, kde jej testovali v 66 (!) klubech.

    Výsledek testu: Bezešvý plastový míček je dobrou alternativou

    16.1.2015: Dělá šev opravdu rozdíl nebo je plastový míček jako plastový míček? V prvním míčkovém testu v historii myTischtennis.de, jsme poprosili 100 klubů, aby vyzkoušely bezešvý plastový míček Hanno, který slibuje delší trvanlivost a rovnoměrnější chování při odrazu, než jeho kolegové se švem. Hodnocení našich testujícících osob se částečně rozcházelo, ovšem pochvalná slova převážila.

    Uvedení plastového míčku na trh odstartovalo četné diskuse. Může kvalita tohoto nového hracího nástroje se starým, odedávna osvědčeným celuloidovým míčkem, soupeřit? Jak dalece se musí člověk připravit na jiné herní funkce/ vlastnosti? A jsou pravdivé pověsti, že plastový míček pojímá méně rotací? Ale ani největší kritici nemohli zabránit, aby byl plastový míček uveden na trh - a nyní jde o to, aby byl co nejlepší. Firma Hanno se se svým bezešvým míčkem distancuje od konkurenčních značek a slibuje, že i největší obavy o kvalitu jejich produktu mohou být vyvráceny lépe, než u jiných plastových míčků. Díky chybějícím švům by měl mít míček rovnoměrné chování při odrazu a měl by vykázat delší trvanlivost. Můžou zástupci tesujících spolků, jejichž počet byl díky velkému zájmu o test navýšen z 50 na 100, toto potvrdit? Podívejme se na výsledek prvního míčkového testu od myTischtennis.de.

    Testující byli vyzváni k tomu, aby dodané míčky rozdělili do 6 kategorií (životnost, tvrdost, oblost/kulatost, chování při odrazu, rotace a poměr cena-výkon) a ohodnotili na stupnici od 1 do 10, kdy 10 byla nejlepší známka. Ve všech těchto kategoriích se míčky umístily nadprůměrně. Díky skutečnosti, že se u tohoto testu jednalo o premiéru a nebyla žádná čísla pro porovnání, se nedalo dosvědčit, zda jsou Hanno míčky lepší nebo horší než ostatní plastové míčky. Přesto může člověk díky poskytnutým komentářům testujících osob získat některé velmi zajímavé poznatky.

    Odraz je velmi rovnoměrný, ale vyšší

    Jedna z velkých výhod, které si Hanno míčky připisují, je konstantní odrazové chování/ vlastnosti, což se logicky vztahuje k chybějícím švům. Ve skutečnosti je dosažený průměr 7,44 velmi dobrou známkou. Werner Scheiblich z krajské skupiny B říká: " Ten rovnoměrný odraz je přesvědčivý. To má bezešvý míček jednoznačně PALEC NAHORU před ostatními míčky se švem". Vedle velmi rovnoměrného odrazu bylo vysledováno, že míček nadprůměrně odskakuje od stolu, na což je potřeba si nejdříve zvyknout. Přesto dalo 48 % testujících Hanno míčku v této kategorii známku 8, 9 nebo 10, což potvrzuje, že výrobce splnil, co slíbil.

    Ve věci životnosti, druhému velkému plusu u Hanno míčků, se názory diametrálně lišily. Na jedné straně se hromadily pozitivní komentáře, na té druhé se mluvilo o problémech, které nastávají při zasažení hrany stolu. Tak mohl například ligový hráč Sascha Julius z Thüringen hned 2 míčky po takových úderech rovnou hodit do koše. U Tobiase Jödicke z okresní ligy se naopak nerozbil ani jediný míček. Také Jürgen Braun (1. krajská třída) má jen pozitivní zprávy: "Velmi dobrý míč. Dobrá odrazovost, vynikající trvanlivost. Míček vydrží jednoznačně déle, než ostatní". Stefan Harter (1./2. Krajská třída) s tím souhlasí: " Životnost je doposud nepřekonatelná, super! Bohužel trochu rotačně nepřívětivý. Na plastový míček má ale vynikající herní vlastnosti." Na základě částečně negativních poznatků, se nicméně průměr trochu snížil, i když 22 % testujících dalo Hanno míčkům tu nejlepší možnou známku 10. Průměr nepřeskočil hranici 7,27.

    Dobré známky za tvrdost a oblost

    Ještě lepší známky získal míček za svojí tvrdost (8,27) a oblost/kulatost (7,97), i když pár testujících bylo nespokojeno. Takto se vyjádřil Christopher Günther (okresní vyšší liga): " Bohužel byly některé míčky velmi šišaté, takže cílená hra byla těžko realizovatelná". Alexander Kocher z krajské ligy ohodnotil právě kulatost míčků jako chvályhodnou, jelikož právě Hanno míčky vykazují menší "vejčitost" než jiné míčky. Hanno míček je o třídu lepší než ty ostatní. Je sice trochu větší oproti ostatním platovým míčků se švem, má ale super odskok a nechá se s ním rovnoměrně hrát. Náš klub přejde v nové sezóně na Hanno míčky", tak zněl jeho verdikt.

    V kategorii rotace se sem tam objevil problém: Některé testující kluby porovnaly vlastnosti Hanno míčků se starými celuloidovými exempláři. Jiné kluby, které měly již zkušenosti s jinými plastovými míčky, postavily svoje hodnocení na porovnání s výrobky jiných značek plastových míčků. Díky tomu se i zde velmi silně měnily pocity, což se také odrazilo v konečné průměrné známce (6,46). Ačkoli plastové míčky principielně méně rotují oproti celuloidovým míčkům, Hanno- akcionář Heiko Wirkner to přisuzuje navýšení velikosti a ne změně materiálu: " Jelikož jsou větší, letí plastové míčky jednoduše pomaleji a tím nabírají menší rotaci. Pocit testujících není tedy následkem toho neobvyklý." Ve srovnání s jinými, plastovými míčky se Hanno míček umístil dobře. Stefan Klett z 3. Okresní ligy říká: " Nabírá překvapivě velkou rotaci. Už díky nezvyklé schopnosti odrazu by člověk myslel, že z toho nebude nic, ale realita je jiná. My všichni jsme z tohoto míčku totálně nadšeni a nemáme ze změny vůbec strach."

    Hodnocení v poli cena-výkon hodně testujících vynechalo, většina (19%) dala v této kategorii známku 8, v průměru to dalo ale pouze známku 5,16.

    Téměř žádný rozdíl oproti celuloidovým míčkům

    Co je tedy celkový dojem, který si těch 100 klubů z testu odneslo? I když se názory částečně rozcházely, převýšily pozitivní hlasy. S ohledem na podobnost s celuloidním míčkem a ve srovnání s ostatními plastovými míčky Hanno míček opravdu přesvědčil. Takto nadšený byl například Daniel Schwab (krajská liga): "Doposud nejlepší plastový míček, se kterým jsem hrál. Člověk nepociťuje téměř žádný rozdíl oproti celuloidovým míčkům. Velmi doporučitelný." Tomislav Konjuh, říká to samé: "Rozdíl od celuloidu je minimální. Hanno má ve srovnání s ostatními plastovými míčky vyšší kvalitu."

    Testovaný bezešvý míček se tedy jeví jako opravdová alternativa. Kdo to chce skutečně vědět, musí si - pochopitelně tak jako vždy - nejlépe vytvořit svůj vlastní názor a míček vyzkoušet osobně :-)

    zdroj: http://www.mytischtennis.de/public/tests-service/5549/testergebnis--nahtloser-plastikball-gute-alternative

    Nechali jsme si zaslat výsledky testů a z nich jsme dále vyčetli, že ze 100 klubů odeslalo pořadateli testu výsledky zpět 66 klubů, a že kluby testovaly 6 vlastností na škále 1=min až 10=max s těmito výsledky:

    a, zprůměrované výsledky testů:

    TEST MÍČKU HANNO
    (prosinec 2014, mytischtennis.de)
    vlastnostprůměrná známka
    odolnost7,27
    tvrdost7,89
    kulatost7,61
    odskok7,11
    rotace6,16
    celková známka7,07
    b, počet dosažených hodnocení (10 > 1):

    Mnohé kluby provedly test vícekrát (a zaslaly zprůměrované výsledky). Ze 66 klubů jich zhruba třetina (21) provedla test 1x; zhruba třetina (21) 2-3x a zbytek (24) 4x (z toho 8 klubů více jak 5x).

    Výsledky testů míčků Hanno *** 40+ bezešvý: mytischtennis.de ZDE.


    Otázky a odpovědi o plastových míčcích
    Jsou plastové míčky trvanlivé nebo se rozbíjejí?
    Dosavadní zkušenosti naznačují, že míčky dřívější výroby jsou hluboko pod nezbytným standardem trvanlivosti, zatímco pozdější várky se zlepšují.
    Zkušenost pořadatelů Velké ceny Prahy je tato:
  • rok 2015: 2.600 zápasů, zničeno (nebo ztraceno...) cca 100 míčků (plastové bezešvé Hanno *** 40+)
  • rok 2014: přibližně stejně zápasů, zničeno (nebo ztraceno...) cca 150 míčků (JOOLA Super *** celuloid)
    (přičemž tzv. ohrané míčky z turnajů z r. 2014 a 2015 vypadají na pohled stejně. Tzn. že plastové míčky Hanno nejsou ohráním lesklé ani nezměnily tvar). zdroj: Pražský svaz stolního tenisu

    Jak dlouho budeme hrát s celuloidovými míčky?
    ITTF nezakazuje hraní s celuloidovými míčky, dokud tyto jsou na seznamu schválených míčků. Nařizuje pouze hrát plastovými míčky Mistrovsví světa a akce, pořádané ITTF. Nechává na kontinentálních/národních asociacích, aby samy rozhodly, čím se hrají jejich akce.
    ITTF předpokládá, že celuloidové míčky průběžně vymizí ze seznamu schválených míčků, protože jejich výroba, skladování atp. nebude v porovnání s plastovými míčky profitabilní. ITTF nebude celuloidové míčky samovolně vyřazovat, dokud je výrobci budou vyrábět obnovovat jejich schvalování.

    Nebude nefér, když jedna soutěž se bude hrát celuloidovými a jiná plastovými míčky? ITTF tvrdí, že nebude. Rozdíly mezi celuloidovými míčky navzájem jsou stejně velké jako rozdíl mezi celuloidem a plastem. Rozdílnost zůstane, jak ji známe z dřívějška.

    Jaké vlastnosti jsou testovány během schvalování a jaké jsou rozdíly mezi celuloidovým a plastovým míčkem?
    viz ITT tabulka tolerancí (zdroj: ITTF Equipment Committee):

    vlastnostRozsah tolerancePoznámka
    celuloidplastový se švemplastový bezešvý
    váha2.67 - 2.772.67 - 2.772.67 - 2.77plast = celuloid
    průměr39.5 - 40.540.0 - 40.640.0 - 40.6plastové menší rozptyl
    max. lehce větší
    kulatost 1,< 0,35 mm< 0,25 mm< 0,25 mmplastové jsou lepší
    odskok 2,240 - 260 mm240 - 260 mm240 - 260 mmplast = celuloid
    odklon od směru 3,max. 2 z 24 míčků mohou nedodržetplast = celuloid
    tvrdost 4,P: 0.68 - 0.81
    S: 0.72 - 0.83
    P: 0.68 - 0.81
    S: 0.72 - 0.83
    R: 0.70 - 0.90plastove se švem = celuloid
    barvaminimální odchylka od definice "bílé"plast = celuloid
    1,Odlišnost mezi min. a max. průměrem, měřeno na stejném míčku
    2,Odskok od specifické ocelové desky z výšky 305mm
    3,Selhání: převyšuje 175 mm odchylku od střední čáry v rozsahu 1m dráhy; 3 zkoušky/míček
    4,Promáčknutí míčku silou 50 Newtonů (P: oba póly, S: šev, R: náhodná místa)

    Kdy budou k mání oranžové plastové míčky?
    ITTF Equipment Committee během MS 2015 (duben-květen) oznámila, že přijala první žádost na schválení oranžového míčku, tudíž je pravděpodobné, že budou vyráběny ještě letos. Zda a kdy se dostanou na evropský trh je ovšem otázkou.

    Kolik je výrobců plastových míčků?
    25 schválených značek míčků neznamená 25 výrobních manufaktur. Těch je ve skutečnosti 5: DHS, Double Fish a Xushaofa v Číně, Nittaku v Japonsku a Weener v Německu (zde výroba ještě není schválena ITTF).
    Plastové míčky různých značek proto mohou být vyráběny stejným výrobcem. Jsou pouze odlišně značeny značkou příslušné firmy. Vlastníci značek provádějí individuální řízení kvality, distribuci apod. Seznam ITTF však výrobce neuvádí, protože podle vyjádření Dr. Torstena Kuenetha (člen ITTF Equipment Committe pověřený schvalováním míčků) "musí respektovat obchodní tajemství. Pro Komisi pro vybavení je dostačující soutěž mezi firmami, lišící se distribučními kanály a službou zákazníkům a je opodstatněné se domnívat, že mají rovněž různé ideje jak vybírat míčky z množství, které výrobce nabízí."

    Jak poznat schválený plastový míček?
    Vedle značky "ITTF approved" musí značka míčku obsahovat označení "40+". Neobsahuje-li, nejedná se o schválený plastový míček.

    Půjdou plastové míčky do robotů?
    Ano. ITTF nezměnila žádné pravidlo, ale zpřísnila požadavky:

  • tolerance průměru pro jednotlivý míček se změnila z 39.50-40.50mm na 40.00-40.60 mm.
  • skutečná měření schválených plastových míčků jsou mezi 40.02 a 40.40 mm, což je v mezích maximální tolerance celuloidových míčků.
    Tudíž, všechny roboty na 40mm celuloidové míčky bodou schopny fungovat také na všechny plastové míčky.

    Jaký je rozdíl mezi soutěžními a tréninkovými plastovými míčky?
    Tréninkové míčky jsou zvláštní kapitolou. Výroba míčků z plastu je daleko přesnější, než z celuloidu, kde při výrobě *** vznikal rozsáhlý „odpad“ v podobě míčků nižší kvality, dále tříděný na *, ** nebo tréninkový typ. U plastu je výrobek kvalitativně vyrovnanější a míčů mimo *** vzniká jen málo. V důsledku toho je cena těchto tréninkových míčů jen o málo nižší, než u ***. Vedle toho ale existuje i výroba přímo zaměřená na míče nižší kvality (jiný materiál, jiná technologie), které si některé značky zvolily jako tréninkový typ. Jejich cena je podstatně nižší, ale podle jednotného hlasu s těmito míči nelze normální stolní tenis hrát. (informace od sportspin.cz)

    zdroje:

  • http://tabletennisengland.co.uk/news/plastic-balls-your-questions-answered-2/
  • http://ittf.com/stories/pictures/plastic_ball_12_08_14.pdf
    Srovnání cen míčků na českém trhu

    Oslovili jsme nejvyhledávanější prodejce stolně-tenisového zboží a požádali je o ceny za jejich plastové míčky (3 ks a/nebo 6 ks). Šest prodejců své ceny zaslalo, Sport Marketing & Distribution s.r.o., PINGPONG SPORT s.r.o., Desaka s.r.o. nepovažují za nutné se v přehledu prezentovat, ani na opakované žádosti vůbec nereagovaly.

    CENY PLASTOVÝCH MÍČKŮ PRO ČESKÝ TRH
    prodejce (držitel IČO):STENMarketing s.r.o.TT-SPORT.cz VojáčekSport Spin s.r.o.Martin LučanCinibulkSportObchod.cz
    adresa e-shopu:www.vsenastolnitenis.czwww.RACKETSPORT.czwww.sportspin.czwww.pinec.czwww.cinibulk.czwww.sportobchod.cz
    e-mail kontakt:info@stenmarketing.czinfo@tt-sport.czinfo@sportspin.czobchod@pinec.czcinibulk@seznam.czpmarek@sportobchod.cz
    značka míčku3 ks6 ks3 ks6 ks3 ks6 ks3 ks6 ks3 ks6 ks3 ks6 ks
    Butterfly 40+ ***149149149
    Donic 40+ ***99999910099
    Stiga Optimum 40+ ***999999100
    Nittaku SHA 40***149125125125
    DHS*** P 40+199200199200199
    Xushaofa P40+ bezešvý200200200200200
    JOOLA Super-P *** 40+110190110210110190105200
    Tibhar 40+ SYNTT ***105105105105105
    Andro *** Mi1 40+200190200
    HANNO *** 40+ 120119
    XIOM***40+již brzy
    Tibhar***40+ SL bezešvý120
    zdroj: prodejci, červenec 2015