SKIP TO ENGLISH VERSION »

I. MS - LONDÝN 1926
(z časopisu TT Collector č. 33, zima 2003)
Jeden z nejdůležitějších mezníků v historii našeho velkého sportu se odehrál na konci roku 1926, kdy se v Londýně konalo první mistrovství světa. V rámci Londýnského kongresu stolního tenisu byly jednotlivé soutěže původně stylizovány jako "Mistrovství Evropy". Rozhodnutím Mezinárodní federace stolního tenisu na zasedání 7. prosince 1926 byly následně jednotlivé soutěže přejmenovány na mistrovství světa. Za poskytnutí fotokopií programu této akce vděčíme Güntheru Angenendtovi a Kenu Mührovi. Hrálo se 6.-13. prosince 1926 v Londýně (Anglie) v Memorial Hall, Farringdon Street, přičemž zápasy Swaythling Cupu se konaly také v Indian Students Hostel, Gower Street; Unity House, Euston Road; a Herga LTC, Harrow.

Hlavní rozhodčí: Ivor Montagu (ENG)

Hrála se i soutěž útěchy mužů. Podle pravidel se mohli zúčastnit všichni kromě čtyř nasazených hráčů z každé země. Soutěž vyhrál Rakušan Munio Pillinger, a to proti hráčům, kteří se většinou v soutěži družstev (Swaythling Cupu) nepředstavili, a to tak, že vyhrál všechny své zápasy 2:0. Pillinger byl nejen stálým členem týmu, který se dostal do play-off o Swaythling Cup a cestou porazil pozdější vítěze Maďarsko, ale také se sám dostal do semifinále dvouhry mužů!

W. J. Pope, jeden z členů turnajového výboru spolu s Ivorem Montaguem a Percym Wardenem, o dění v hale Memorial Hall: "Do haly Memorial Hall se vejde méně než 1000 diváků, ale my jsme zabrali celý prostor uprostřed se čtyřmi stoly. Kolem stěn se táhly dvě řady židlí, ale nikdy nebyly přeplněné. Vzpomínám si, že při finálovém zápase jsme odstranili tři stoly a apelovali na diváky, aby si přinesli židle kolem jednoho stolu. Část galerie jsme využili jako šatnu! Zájemců bylo tehdy tak málo, že jsme nevydávali žádné vstupenky, žádné plakáty, žádná prohlášení pro tisk, příjem byl mizivý a měli jsme štěstí na garanta, který ztrátu ustál."

Poznámky o hráčích z původního programu

RAKOUSKO:

 • Paul Flussmann je nejsilnějším rakouským hráčem. V loňském roce porazil Mechlovitze v mistrovství Dolního Rakouska. Je členem Makabejského sportovního svazu.
 • Eduard Freudenheim je mladý hráč, bývalý mistr Rakouska, kterému se dařilo na mezinárodním turnaji v Berlíně v lednu loňského roku. Tehdy používal kuriózní úchop, držel raketu na krajním konci rukojeti, přesto hrál velmi rychle. Je členem vídeňského atletického klubu.
 • Paní Wildamová byla čtyřikrát mistryní Rakouska a jednou mistryní Maďarska. Nikdy nebyla poražena. Je členkou Rakouského herního svazu.
  Rakouští hráči jsou zvyklí na hru ve čtyřhře.

  ČESKOSLOVENSKO:

 • Zdeněk Heydušek má 28 let, povoláním inženýr. Je mistrem Čech a Prahy.
 • Antonínu Malečkovi je 18 let. Je vynikajícím stabilním obranářem a členem Císařského pingpongového klubu Praha.
 • Miloš Bondy je slavný výrobce letadel (Avia).
 • Paní Riegrová, manželka Dr. Riegra (viceprezidenta Česko-slovenské T.T.A.), je členkou Společenského pingpongového klubu, známou hráčkou tenisu na trávě a jednou z nejúčinnějších českých hráček v defenzivě.

  DÁNSKO:

 • August Joergensen byl mistrem Dánska v letech 1923-4 a 1925-6. Je vynikajícím nejsilnějším dánským hráčem a hraje vždy rychlou útočnou hru.

  ANGLIE:

 • Percival Bromfield se narodil v Beckenhamu v roce 1886. Je výrobcem oděvů. Poprvé vyhrál mistrovství Anglie v letech 1903-4. V letech 1921-2 byl semifinalistou a prohrál s vítězem Donaldsonem. V letech 1923-4 prohrál s Nandou v semifinále Middlesex Championship (Herga) a ve finále London Championship (Indian Students Hostel). V letech 1923-4 vyhrál anglické mistrovství podruhé. V letech 1922-3, 1923-4, 1924-5 a 1925-6 hrál za Anglii proti Walesu. Vynalezl flick-stroke, základ moderní útočné hry. Je temperamentní, mistr topspinu a používá gumovou raketu.
 • C. W. Allwright se narodil v roce 1902. Je všestranným sportovcem, loni hrál středního útočníka za London Railways proti Paris Railways a za London and Southern Counties Cricket Conference proti M.C.C. V letech 1922-3 vyhrál mistrovství londýnské ligy. V letech 1923-4 se v anglickém mistrovství umístil na druhém místě za Nandou. V letech 1925-6 vyhrál nově zavedené mistrovství Londýnského obchodního domu. V letech 1924-5 a 1925-6 hrál za Anglii proti Walesu. Je to všestranný hráč, který používá hlavu; je trpělivý a jeho poziční hra je mimořádně dobrá. Hraje v brýlích a používá gumovou raketu.
  James Thompson se narodil v Bristolu v roce 1889. V letech 1907-8 byl finalistou mistrovství západní Anglie a v letech 1908-9 je vyhrál. V letech 1923-4 hrál za Anglii proti Walesu. V roce 1923 vyhrál Daily Mirror British Championship, celonárodní soutěž, které se zúčastnil každý významný hráč v zemi, ale nesmí se zapomenout, že Bromfield, Carris, Cohen a Donaldson mu dávali pět bodů náskok. Je přímočarým útočným hráčem, dobrým bojovníkem a používá gumovou raketu.
 • Bernard Bernstein se narodil v Kensingtonu v roce 1899. Je dobrým hráčem kulečníku. V letech 1923-4 byl soupeřem Allwrighta ve finále mistrovství západního Londýna. V letech 1925-6 vyhrál londýnské mistrovství (jediný turnaj, ve kterém byl Suppiah v tomto roce poražen). Používá dřevěnou raketu a každá míč hraje na half-volley; neměnná hra, ale nedobytná obrana.
 • F. J. Burles je Londýňan, narozený v roce 1902. Je státním úředníkem. V roce 1925-6 prohrál v semifinále mistrovství Kentu (Bromley) se Suppiahem a v témže roce vyhrál mistrovství státní správy. Má krásný styl, umí zahrát každý úder ve hře, ale chybí mu zkušenosti.
  Z dalších hráčů mužů stojí za zmínku např. Lionel Farris, útočník, který dokáže porazit kohokoli, když hraje svou hru; ve finále mistrovství Anglie 1925-6 prohrál se Suppiahem; je mladý a na každý zápas má vždy připraveny tři nebo čtyři nouzové rakety.
 • C. J. Axe je bristolským šampionem.
 • F.S.B. Lawes, mistr Birminghamu.
 • W. Hewitt a D. L. Hookins jsou známí hráči ze severu.
 • W. J. Pope je prezidentem londýnské ligy a kapitánem týmu T. T. A., který v lednu odjel do Berlína.
 • Ivor Montagu je prezidentem anglické T.T.A. V letech 1922-3 a 1923-4 hrál za Cambridge proti Oxfordu. Nyní používá raketu s povrchem z pružné provzdušněné gumy, která je napnutá jako střevní struny.
 • C.G. Mase je stylový hráč.
 • W. C. Peters hrál za Oxford proti Cambridge v letech 1922-3 a 1923-4.
 • P.E. Warden je G.O.M. anglického stolního tenisu; v minulosti vyhrál řadu soutěží a jako státní úředník vyhrál před nedávnem mistrovství státní správy. Trpělivě vše vrací raketou s měkkým povrchem, často se vrací ze zdánlivě nemožných pozic.
 • Slečna K. A. Berry se poprvé zúčastnila otevřených soutěží v sezóně 1921-2. Zvítězila v soutěži Harrods, ve finále soutěže Selfridges prohrála s paní G. McCosh a v anglickém mistrovství ji porazila paní Scott, vítězka. V té době používala úchop typu penholder, ale opustila jej a přešla na gumovou raketu a bekhendový úchop pro tenis na trávě, který používal její bratr, stylový hráč. Změna úchopu a trénink v klubu St Bride's s Bromfieldem, Cohenem a Wardenem změnily její hru z obranné na útočnou. V letech 1922-3, kdy jí bylo patnáct let, vyhrála mistrovství Anglie a britské mistrovství Daily Mirror (v posledním jmenovaném turnaji byly slečna Berryová i paní Scottová na 5. místě). Mezi další vítězství slečny Berryové patřilo mistrovství Middlesexu v letech 1924-5 a 1925-6, mistrovství Londýnské ligy v letech 1924-5 a 1925-6 a mistrovství Anglie v letech 1923-4 a 1924-3 (v letech 1925-6 se jich nezúčastnila). Od roku 1921-2 nebyla poražena.
 • Paní G. McCosh (St. Brides) způsobila slečně Berryové její první porážku, ale v odvetě musela od té doby velmi často trpět porážky.
 • Slečna Land (Herga) v loňském ročníku londýnského ligového šampionátu vyhrála jeden zápas ze čtyř proti Miss Berry. Jediným otevřeným turnajem v Anglii, kde se od války hrála čtyřhra, bylo mistrovství Kentu v letech 1925-6. Tam čtyřhru vyhráli H. A. Bennett a L. Farris a smíšenou R. H. Berry a slečna Berryová, kteří ve finále porazili manžele Bromfieldovy.

  NĚMECKO:

 • Dr. Lehmann prezident německé T.T.A., právník, 39 let. Stolní tenis hraje již 25 let a v letech 1904 až 1907 byl držitelem německého titulu. Je nadšeným hráčem travnatého tenisu a vyhrál na 150 cen.
 • H.G. Lindenstaedt má 22 let a hraje teprve tři nebo čtyři roky. V letech 1923-4, 1924-5 a 1925-6 vyhrál berlínské mistrovství. Jeho hra je defenzivní a velmi stabilní. Je známým hráčem tenisu na trávě.
 • Gerstmann je mu méně než 20 let. Je to velmi rychlý útočný hráč, ale chybí mu zkušenosti.
 • Daniel Prenn Je mu 20 let, je přirozeně zkušený hráč míčových her. Jeho hra je proměnlivá, někdy rychlá, jindy vyrovnaná, ale vyznačuje se hlavně defensivou. V loňském roce byl zařazen do nejvyšší třídy německých tenistů na trávě.

  MAĎARSKO:
  Maďarsko je velmi zkušené ve čtyřhře. Loni v lednu maďarský tým porazil v Berlíně Německo a také anglický tým.

 • Dr. Jacobi je právník, bývalý šampion.
 • Dr. Pecsi se narodil v roce 1895 a vyhrál turnaje v Maďarsku a Německu.
 • Zoltan Mechlowits je vítězem těchto národních šampionátů: -Rakousko: Česko-Slovensko: - ve dvouhře 1925-6; ve čtyřhře 1925-6; - ve čtyřhře 1925-6; - ve čtyřhře 1925-6; - ve čtyřhře 1925-6: 1925-6; čtyřhra 1925-6; smíšená 1925-6; Německo: Dvouhra 1924-5, 1925-6; čtyřhra 1925-6: Maďarsko: Dvouhra, 1925-6; Německo: 1910-11, 1924-5; 1925-6; čtyřhra, 1909-10, 1910-11, 1924-5, 1925-6; smíšená, 1925-6.
 • Bela von Kehrling je daviscupovým travnatým tenistou. Maďarští hráči používají dřevěné rakety a Mechlowits používá úchop typu penholder.
  Všichni Maďaři hrají solidní, chytré hry, pestré, ale převážně defenzivního charakteru. Pozoruhodná je obrana a houževnatost Mechlowitse, která připomíná Donaldsona (anglického mistra, 1921-2).

  INDIE:

 • A. H. Fyzee je prozatímním prezidentem indické T.T.A. On a A.A. Fyzee, defenzivní a velmi stabilní, jsou hráči Davisova poháru v tenise na trávě.
 • A.M. Peermahomed je student architektury, narozený v Bombaji roku 1902, který je již tři roky členem indického studentského týmu.
 • S. Suppiah začal hrát v letech 1924-5, když mu bylo sedmnáct let. Okamžitě si pro ni vypěstoval genialitu a specializoval se na formu silně řezaného úderu podhmatem, který udržuje tak přesný a nízký, že útočící hráče přivádí k impotenci. Umí drajvovat, ale je temperamentní; je pravděpodobně nejlepším hráčem s underspinem ve hře.
 • Rok 1924-5 přinesl pozoruhodnou sérii vítězství P. N. Nandy (nyní se vrátil do Indie, pravděpodobně nejskvělejší hráč v historii hry), který ji zakončil vítězstvím na mistrovství Anglie a Německa.
 • Suppiah v tomto roce porazil mnoho silných hráčů, ale opakovaně prohrál s Nandou a v anglickém mistrovství s Allwrightem. V letech 1925-6 však prohrál pouze jeden důležitý turnaj, první v sezóně, semifinále londýnského mistrovství s Nairem (rovněž se vrátil do Indie). Poté vyhrál Middlesex Championship, Kent Championship, London League Championship a English Championship.
  následující text: Fr. Blatný (Zveřejněno v časopisu Topspin 4/93)
 • Maďarská nadvláda
  Období prvních pěti mistrovství světa lze bez nadsázky nazvat Maďarským absolutismem. Bylo totiž doménou reprezentantů z Budapešti (nebo chcete-li z Budy či Pešti), kteří získali 25 a půl zlatých medailí z 29 možných. Na zbývající svět tedy zbylo jen 3,5 nejcennějších medailí: Rakousko 1,25 a Anglie (zásluhou Perryho) s Německem po 1. Premiéra MS ve stolním tenisu patřila právem kolébce Ping-Pongu - britské metropoli Londýnu na závěr roku 1926 (6.-12. prosince). Vraťme se k těmto nezapomenutelným začátkům mozaikou celuloidových střípků.
 • Mr DRIVE
  Jedním z nejstarších účastníků tohoto MS byl 36letý Percival BROMFIELD z Beckenhamu, který se stal mistrem Anglie již jako 14letý v roce 1904. Vyhrál s raketou pokrytou duší fotbalového míče a tento úspěch zopakoval přesně o 20 let později - tedy v roce 1924. Obchodník s textilem Percival Bromfield má pevné místo v historii stolního tenisu - připisuje se mu "vynález" drajvu! Hrál na svá léta velmi temperamentně, neustále útočil a byl mistrem "topspinu" - ne sice takového, který je dnes každému vlastní, ale účinný lift zakončoval prudkým drajvem - proto tedy Mr DRIVE...
 • VŠESTRANNÝ LIONEL
  Při londýnské premiéře existovala materiálová alchymie - Angličan Lionel FARRIS měl vždy pod stolem 3-4 pálky s různými potahy - a byl připraven zvolit "nejvhodnější" pálku - dle pojetí hry soupeře. Převážně se však již na MS hrálo gumovými raketami - ale s potahem pouze na jedné straně. Ta tam byla doba statické hry z počátku století, drajvovalo se, bránilo blízko za stolem. Silnou zbraní bylo i pinkání. Jistota a udržení míčku na stole bylo již tehdy cenným hráčským kapitálem. Ping-Pong ještě nebyl plnoprávným členem mezinárodni sportovní rodiny, ale nezadržitelně bojoval - ne sice o místo na slunci, ale alespoň ve stínu tenisu, fotbalu a dalších velkých sportů. Londýňané sledovali boje se zájmem, bylo dosti "zasvěcených" diváků a i anglický tisk pozitivně hodnotil "malý tenis na stole". A tak i přes finanční ztrátu organizátorů MS vykročil svět PING-PONGU rázně kupředu. A konstatovalo se, že rozvoj stolního tenisu již nelze zastavit.
 • PING-PONG x STOLNÍ TENIS
  Určité potíže byly s názvem PING-PONG - v novinách nechyběly úsměšky i podceňování... Seriózním bojovníkem proti takovémuto znevažování nového sportovního odvětví se stal E. B. WILSON. Přinesl brilantní reportáž o vynikajícím finále mužského singlu JACOBI - MECHLOWITS, byl to snad jeden z nejlepších zápasů sehraných do té doby na zeleném stole. E. B. WILSON byl tehdy dopisovatelem "TIMESů" za tenis - byl otcem ještě slavnějšího sportovního novináře Petera WILSONA z "DAILY MIRROR".
 • SKREČOVÁ LEGENDA
  Chyběl vlásek a pozdější mistryně světa absolutní legenda ženského stolního tenisu Marija MEDNYANSKÁ mohla být na MS skrečována... Spolu se svým známým - maďarským novinářem žijícím v Londýně - navštívila fotbalové utkání a nestihla se včas vrátit k zápasu úvodního kola proti Spiringové! Naštěstí - pod hrozbou trestu Maďarské stolnětenisové federace se jí podařilo uprosit gentlemanské organizátory a sehrát zápas dodatečně. Marija zatnula zuby a postupnë porazila všechny soupeřky - ve finále Welšanku Doris Gubbinsovou, hrající penholderem 2:0 (15, 19). Uvážíme-li, že Marija byla na MS v Londýně jedinou reprezentantkou Maďarska - stejně jako na dalším MS ve Stockholmu, kde opět zvítězila - chybělo skutečně málo a historie mohla o legendární Marii, která nepoznala až do roku 1932 ve dvouhře žen na MS porážku, přijít...
 • VSTUP ZDARMA... A HRÁČI SE PROSÍ
  I. MS v metropoli na Temži se hrálo na 6 stolech "JAQUES", vynikající kvality, o něco vyšších, s míčky "TEMA" a se síťkami ještě vysokými 17 cm - což samozřejmě ztěžovalo útočné akce. V oficiálním programu byla laskavá prosba k účastníkům: Hráči se prosí, aby nenosili bílé oblečení... Teprve o několik let později došlo k zákazu bílé barvy ztěžující kontrolu míčku při hře. A ještě jedna kuriozita - vstupenky na MS byly zdarma.
 • ÚSTUP DŘEVA
  Maďarští veteráni v čele s Mechlovitsem hráli dlouho s dřevěnými pálkami. Na mezinárodním mistrovství Německa v Berlíně (leden 1926) viděli poprvé Angličany hrající s potahem z vroubkované gumy. Mnozí se sice domnívali, že se jedná pouze o výstřelek mladých reprezentantů Albionu-registrovali však větší úderové možnosti a lepší kontrolu rotace. Maďaři si několik pálek do Budapešti přivezli, začali s nimi tvrdě trénovat a již na konci téhož roku - při I. MS v Londýně nelitovali získali všech pět zlatých medailí.
 • HODNĚ PÁNŮ -MÁLO DAM
  V Londýně se jako 6. disciplína hrála soutěž útěchy mužů - "MENS MINOR SINGLES" dostupná náhradníkům reprezentačních družstev. Zvítězil PILLINGER (Rakousko) před domácím LAWESEM. Soutěž dvoučlenných ženských družstev se nekonala - podobně jako čtyřhra žen. Důvod byl prozaický - nedostatečný počet přihlášených dam... Premiéru měl "CORBILLON CUP" až v Paříži 1933. Pohár tehdy věnoval ženám prezident Francouzského stolnětenisového svazu Marcel CORBILLON.
 • LIBRY V KOŠI!?!
  "Neměli jsme zkušenosti," říká Ivor MONTAGU - "nelíbila se mně myšlenka formálního předávání kapesného takovým gentlemanům a jednoduše jsem vložil obálky s odpovídající částkou do informační mapy, kterou jsme předali první den mistrovství. K mému překvapení jeden mladý diplomat žádal kapesné pro hráče, který tvrdil, že je neobdržel. Když jsme mu sdělili, že bylo v mapě, kterou obdržel při informační schůzce, ležérně odvětil: "Ah, bohužel, my se málo staráme o papíry- tolik jich dostáváme na konferencích. Všechno jsem zahodil do koše!" Neměli jsme jinou možnost než mu dát kapesné ještě jednou, ale tentokrát jsme již byli dostatečně nediplomatičtí a vyžádali si potvrzení o jeho převzetí.
 • PULOVER A SMOKING
  Československé kvarteto - Maleček, Hájek, Koucký a Heydušek obsadilo v soutěži družstev "SWAYTHLING CUP" šesté místo. Hráti ve stejných pulovrech - při zahajovacím večírku však měli smoking (někteří vypůjčený...) a zastínili i takové hvězdy jako Bélu von Hehrilnga či Daniela von Prenna, kteří přišli ve vycházkových šatech. Nikdo nevěděl, že naši výpravu finančně zajišťoval předseda Pingpongové asociace Miloš BONDY.